BeautyStar.pl – i ty bądź gwiazdą mody i urody!

Wysoki cholesterol – charakterystyka i zwalczanie

Wykrycie przy pomocy badania krwi wysokiego poziomu cholesterolu jest dla nas sygnałem do podjęcia kroków mających na celu zaniżenie tego poziomu. Czy jednak wiesz, jaki dokładnie cholesterol chcesz obniżyć oraz co ci w tym pomoże?

Czym właściwie jest cholesterol?

Ten związek lipidów z grupy steroidów znajduje się w tłuszczach zwierzęcych oraz roślinnych. Jednak największa część jest produkowana przez nasze własne ciało. Dzienna dawka wchłanianego cholesterolu z samej żółci oraz nabłonka dostającego się do dwunastnicy może wynieść 0.5 g.

Jednak to spożywanie tłuszczy zwierzęcych może doprowadzić do problemów zdrowotnych, jako że wprowadzają one do naszego organizmu dodatkowe ilości cholesterolu. Zawarty w nich cholesterol LDL może doprowadzić do powstania takich problemów, jak zatory żył, wylew albo zawał serca.

Przeciwstawnym elementem dla wysokiego cholesterolu jest cholesterol HDL, pochodzący z tłuszczy roślinnych. Jego wysoka zawartość lipoprotein sprawia, że wszelkie zanieczyszczenia czy złogi tłuszczu na ściankach naczyń krwionośnych zostają usunięte. Poza tym wysoki cholesterol HDL poprawia przemianę materii w komórkach, pozwala produkować testosteron oraz progesteron, a także bierze udział w produkcji witaminy B3.

Jak zwalczać wysoki cholesterol?

Nie istnieje specyficzne lekarstwo pozwalające wyleczyć się ze złego wysokiego cholesterolu. Do tego potrzebna jest dieta oraz ruch fizyczny.

W diecie cholesterolowej spożywa się przede wszystkim chude mięsa oraz warzywa, jako że zawierają one potrzebne organizmowi składniki odżywcze, a zarazem są ubogie w wysoki cholesterol. Ryby, drób oraz produktu oparte na soi są zalecane podczas diety cholesterolowej.

Można również wspomagać się suplementami diety na wysoki cholesterol zawierające soję, która pozytywnie wpływa na wchłanianie cholesterolu oraz wspomaga regenerację ciała. Niemniej nie można zastąpić suplementami diety starego, dobrego ruchu fizycznego, który pozwala dotlenić organizm i oczyścić go z toksyn. Stały, regularny sport to podstawa, aby nie zagrażał nam wysoki cholesterol.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *