BeautyStar.pl – i ty bądź gwiazdą mody i urody!

Miesiączka – czym jest?

Okres, miesiączka, menstruacja – istnieje wiele pojęć dotyczących regularnego krwawienia miesięcznego, występującego u zdrowych, dojrzałych płciowo kobiet. Menstruacja związana jest ze złuszczaniem się nagromadzonego w obrębie pochwy i ścianek macicy nabłonka, który gromadzi się tam w wyniku działania konkretnych hormonów. Wyściółka nabłonkowa ma być przygotowaniem na przyjęcie zapłodnionego zarodka i być odpowiednim miejscem do jego wzrostu. Brak zapłodnienia sprawia, że nabłonek złuszcza się i musi zostać naturalnie wydalony poprzez drogi rodne.

Miesiączka następuje zazwyczaj co 23-27 dni, jednakże brak regularności nie musi być od razu oznaką poważnej choroby. Wiele kobiet nieregularnie miesiączkuje w pierwszych latach od wystąpienia pierwszej miesiączki. To całkowicie naturalne. Jak radzić sobie z bólami miesiączkowymi? Bóle miesiączkowe są one prawdziwym problemem dla nieco więcej niż połowy kobiet w Polsce. Wiele kobiet jest genetycznie uwarunkowane do występowania tego typu niedogodności.

Ból taki jednak można ograniczyć lub skutecznie z nim walczyć. Jednak skąd bierze się ten ból? Bóle miesiączkowe biorą się z częstych skurczów macicy, która złuszcza nagromadzony nabłonek. Skurcze mogą być bezbolesne jednakże wiele kobiet odczuwa w tym czasie lekki dyskomfort. Niestety, istnieje spory odsetek kobiet, które ciężko znoszą ten okres, a skurcze macicy są tak silne, że skutecznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W takich przypadkach niezbędne mogą okazać się leki przeciwbólowe. Wiele kobiet jednak uważa, że to za mało.

Często zgłaszają się one po porady do ginekologa. Pomiędzy rozmowami o najczęstszych przypadłościach (antykoncepcja, nadżerki) bardzo często pytają właśnie o niwelowanie bólu miesiączkowego. Warto pamiętać, że poza środkami farmakologicznymi warto próbować naturalnych metod – pić herbaty ziołowe, uprawiać delikatną gimnastykę. Na pewno warto szukać alternatywnych ścieżek walki z bólem. Ginekolog może również zalecić stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, które wspomagają regulowanie pracy hormonów i uśmierzają ból.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *