BeautyStar.pl – i ty bądź gwiazdą mody i urody!

Jak leczyć zapalenie pochwy?

Rzęsistkowe zapalenie pochwy – jej przyczyny i profilaktyka

Infekcje intymne nie są dziś rzadkością, a wśród wszystkich kobiet aż 50% przynajmniej raz zachorowało na odmianę bakteryjna lub grzybiczą tej infekcji. Chociaż wywoływane przez dwa zupełnie odmienne czynniki biologiczne, bo grzyby zaliczane są do świata roślin, a bakterie to zwierzęta, w rzeczywistości mają podobny mechanizm powstawania i zbliżony przebieg. Zapalenie pochwy bakteryjne jest może nieco mniej intensywne i nie zagraża zarażeniem innych osób podczas stosunku płciowego, jednak może właśnie z tego powodu wyróżniono zupełnie odmienną rzęsistkowicę.

Bakterie, które zakażają

Zakażenia bakteryjne pochwy stanowią około 60% wszystkich zachorowań wywołanych przez te drobnoustroje. Do najczęstszych sprawców zalicza się takie gatunki, jak Mycoplasma hominis, Gardnerella vaginalis, Mobilunculus czy Prevotella spp.. Z tej sporej grupy zaledwie 10% to zakażenia pierwotniakiem – rzęsistkiem pochwowym. Wprawdzie rzęsistek, jako pierwotniak nie należy do tej samej grupy organizmów, co bakterie, lecz stoi o jeden szczebel rozwojowy wyżej, jednak z uwagi na przynależność do świata zwierząt i jednokomórkowe rozmiary często grupuje się go razem z bakteriami. Zakażenie rzęsistkiem – przyczyna zapalenia pochwy – ma jednak nieco inny, ostrzejszy przebieg a poza tym stanowi poważne zagrożenie dla partnera seksualnego oraz osób wspólnie zamieszkujących z zakażoną chociażby poprzez korzystanie ze wspólnej toalety czy ręcznika.

Jak sobie radzić?

Pierwszym i podstawowym zadaniem jest potwierdzenie diagnozy. Jeśli wśród objawów zauważa się dokuczliwe swędzenie, pieczenie i podrażnienia, ból przy oddawaniu moczu, pienisty śluz w kolorze kremowym, szarym lub zielonkawym wydzielający nieprzyjemny zapach to na 90% doszło do zakażenia rzęsistkiem. Ból cewki moczowej jest na to doskonałym dowodem, ponieważ pierwotniak atakuje zazwyczaj również ten układ. Kolejnym krokiem powinna być wizyta u lekarza i badanie mikroskopowe, które wykluczy inne przyczyny i potwierdzi rzęsistkowe zapalenie pochwy. Najczęściej wymaga ono leczenia antybiotykowego oraz ewentualnych zabiegów dodatkowych, o których decyduje lekarz. Konieczne jest absolutne odizolowanie przedmiotów higieny osobistej włącznie z oddzielnym mydłem oraz powstrzymanie się od współżycia.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *